Procedury

Inhalace

Inhalace K inhalacím se využívají minerální vody, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. K minerálním vodám se mohou dodávat léky pro těžké případy dušnosti, přírodní soli pro katary horních dýchacích cest, nebo odvary z bylin.

Minerální koupel

Koupel se provádí v minerální vodě s vysokým obsahem CO2, minerálních solí a huminových kyselin při teplotě 28 - 34°C. Oxid uhličitý se vstřebává kůží, zvyšuje její prokrvení, příznivě působí na činnost srdce a ledvin. Série uhličitých koupelí má také antistresový účinek. Do minerálních koupelí je možné také přidávat různé bylinné extrakty nebo sůl z  Mrtvého moře. Koupel trvá přibližně 20 minut, po koupeli následuje 20 minut odpočinku v suchém zábalu.

Minerální koupel s přísadami

Minerální koupel s přísadami Účinek minerální vody je doplněn specifickým působením rostlinných extraktů.
kopřivová koupel - zjemňuje pokožku, urychluje hojení ekzému
heřmánková koupel - působí protizánětlivě, zlepšuje hojení ran a jizev
koupel ze směsi kopřiv a přesličky - zmenšuje bolesti zad a kloubů
koupel s přísadou taninu, odvaru z dubové kůry nebo řepíku - působí protizánětlivě, zklidňuje podráždění kůže a sliznice u zánětů močového měchýře, močové trubice, zánětů pochvy a perigenitální krajiny

Minerální koupel s přísadou soli z Mrtvého moře

Minerální voda obohacená o přírodní komplex minerálů, solí a mikročástic z Mrtvého moře zlepšuje pružnost a elasticitu pokožky, působí protizánětlivě, protialergicky a posiluje obranyschopnost organismu.

Pitná léčba

Pitná léčba je důležitou a u onemocnění ledvin a močových cest hlavní součástí lázeňské léčby. Princip pitné léčby spočívá v tom, že se 1 - 3x denně pije určité množství minerální vody podle předpisu lékaře. Doporučené množství je 1,5 - 2 l denně. Pitná léčba působí na organismus teplotou, chemickým složením a objemem. Ovlivní složení moči navozením vodní diuresy, stimuluje ledviny k rychlejší činnosti a pozitivně působí na peristaltiku střev. Pití minerálních pramenů před jídlem zvyšuje účinnost minerálních látek a umožní jejich lepší vstřebávání. Důležitým prvkem pitné léčby je navození správného pitného režimu. V klidné atmosféře lázní je příjem tekutin nenásilný a návyk se přenáší i domů.

Plynová injekce

Jedná se o aplikaci Mariina plynu do podkoží v okolí velkých kloubů a páteře. Hlavním účinkem je zmírnění bolestivosti, zlepšení prokrvení oblasti a urychlení hojení.

Rašelino-bentonitový obklad

Jde o jednorázové obklady tvořené 5ti mm vrstvou směsi jílu a rašeliny mezi dvěma foliemi. Na pokožku se přikládají propustnou vlieselinovou folií a ohřívají se pomocí přenosných nosičů, které se aplikují na nepropustnou vrstvu obkladu. Během 3 minut pozvolna stoupá teplota obkladu až na 38°C, kterou si obklad udrží po celou dobu aplikace. Dochází k mírnému prohřátí tkáně v místě aplikace, zlepšení prokrvení a k zlepšení regeneračních procesů v kůži a podkoží. Obklady mají své uplatnění hlavně v kosmetice a u chronických bolestivých stavů, při kterých klasický slatinný zábal představuje velkou zátěž pro srdce a cévy.

Slatinné vaginální tampony

Představují formu lokální termoterapie. Připravují se ze sirnoželezité slatiny, která má účinek protizánětlivý, analgetický a spasmolytický. Vaginální sliznicí se vstřebávají fytoestrogeny, látky svým složením a působením podobné ženským pohlavním hormonům. Proceduru lze předepsat až po gynekologické prohlídce na doporučení gynekologa.

 

 

Slatinný zábal

Slatina se užívá ve formě obkladů při onemocnění pohybového aparátu, u gynekologických onemocnění a u nemocí dýchacího ústrojí. Jde o formu teploléčby. Teplo zvyšuje prokrvení a místní látkovou výměnu, a tím urychluje vstřebávání chronických zánětlivých infiltrátů, změkčuje vazivo, uvolňuje kosterní svaly i hladkou svalovinu vnitřních orgánů.

Suchá plynová koupel CO2

Využívá se přírodní Mariin plyn, který vyvěrá v Mariánských Lázních. Jde o plyn vulkanického původu, který obsahuje 99,7% CO2 a podává se formou suchých plynových koupelí a plynových injekcí. Plyn se vstřebává i přes oděv, působí vazodilataci a přímo ovlivňuje receptory v kůži. Zlepšuje prokrvení, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a pozitivně ovlivňuje funkci ledvin. Mariin plyn stimuluje produkci sexuálních hormonů testosteronu a estradiolu, proto se s úspěchem využívá ke zlepšení sexuálních funkcí u mužů a zmírnění klimakterických příznaků u žen. K podávání se užívá plastikových saků, do kterých se aplikuje Mariin plyn.

Hydroxeur

Ve speciální vaně je prováděna intenzivnější masáž pod vodou jemnými paprsky vody, prosycenými vzduchem nebo kyslíkem.

Jacuzzi

Jacuzzi je speciální vířivá vana pro několik osob v níž se provádí podvodní hydromasáž četnými paprsky vody a bublinkami vzduchu. Jejím vlivem dochází k intenzivnímu prokrvení masírovaných tkání, zlepšení jejich výživy a odplavování metabolitů, zlepší se odtok lymfy a vstřebávání otoků a výpotků. Pobyt v jacuzzi /5 - 10 minut/ prokládejte plaváním v bazénu. Je vhodná po operacích, úrazech a jiném postižení pohybového aparátu, po fyzické námaze k uvolnění a relaxaci, podpůrná léčba u celulitidy a obesity.

 Kneippova kůra

Kneippova kůra je součástí vodoléčby, při které se využívá střídavé působení teplé a studené vody, které podporuje tkáňový metabolismus a prokrvení. V Kneippově jezírku střídavě procházíte vodou o teplotě 40 - 42° C a studenou minerální vodou o teplotě 10 - 16° C. Při chůzi se přidržujte madla a zvedejte kolena. Proceduru ukončete vždy ve studené minerální vodě a končetiny dobře vytřete froté ručníkem.
Vhodná při bolestech hlavy, neurovegetativní dystonii, syndromu chladných nohou, u počínajících varixů, uvolnění kotníků a kloubů nohou.

Koupel Air Jet

Je intenzivní kombinovaná podvodní a vzduchová masáž ve vaně s šetřícím efektem pro organismus. Má celkový relaxační účinek a zlepšuje prokrvení kůže a svalů. Předepisuje ji lékař, koupel trvá 20 minut, teplota vody je 37 - 38°C.

Léčebný tělocvik v bazénu

Léčebný tělocvik v bazénu Provádí se ve skupinách. Využívá se relaxačního účinku teplé vody v kombinaci s pohybovou terapií.

Lymfatická hydromasáž

Jde o jemnou masáž ve speciálním boxu, která se provádí paprsky tryskající vody. Poskytuje se celková a částečná nebo v kombinaci se skotským střikem popř. tureckou lázní. Zlepšuje vyprazdňování lymfatických cév, normalizuje kožní napětí, zlepšuje prokrvení kůže a podkoží, zvyšuje tkáňový metabolismus a stabilizuje vegetativní nervový systém.

Perličková koupel

Perličková koupel má sedativní účinek, uvolňuje svalový tonus a psychické napětí. Užívá se u onemocnění pohybového aparátu, ke zlepšení prokrvení končetin, hojení jizev a u nespavosti.

Podvodní masáž

Vodoléčebná procedura, při které se ve speciální vaně nebo v Hubbardově tanku provádí podvodní masáž proudem vody, který je pod určitým tlakem. Podvodní masáž může být celková nebo částečná.

Skotské střiky

Skotské střiky patří mezi vodoléčebné procedury, při kterých se střídá střik teplého a chladného proudu vody. Provádí se ze vzdálenosti asi 3 m při tlaku 3 ATM. Teplý střik má teplotu 40 °C a trvá 30 sekund, následuje chladný střik o teplotě 15 – 20 °C po dobu 5 - 10 sekund. Oba střiky se opakovaně střídají 6 - 10x a vždy končí chladným proudem.

Šlapací lázeň

Šlapací lázeň jako střídavá nožní koupel je také součástí vodoléčby Kneippova typu. Jde o aktivní pohyb /šlapání/ ve vaničkách s teplou a studenou vodou s výškou hladiny 20 - 25 cm. Pohyb klient začíná šlapáním v teplé vodě po dobu asi 1 - 2 minut a pak překročí do vaničky se studenou vodou na půl minuty. Celý proces několikrát opakuje. Proceduru končí ve studené vodě.

Turecká lázeň

Turecká lázeň je prováděna ve speciálním boxu. Při této proceduře se kombinuje působení horkého suchého vzduchu, následné ochlazení a masáž jemnými paprsky vody. Předepisuje lékař, obvyklá doba aplikace je 5 - 10 minut.

Vířivá koupel

Celková nebo částečná vířivá koupel pro horní nebo dolní končetiny. Masáž je prováděna pod vodou jemnými vodními paprsky a vířením vody. Zlepšuje prokrvení končetin a látkovou výměnu ve tkáních.

Vodoléčba

Při této proceduře se v závislosti na zdravotním stavu pacienta podává 6 typů vodoléčby. Součástí každé vodoléčby je cvičení v rehabilitačním bazénu. Před procedurou je nutné se osprchovat a potom podle pokynů projít jednotlivé fáze předepsané vodoléčby. Po absolvování všech procedur se doporučuje odpočívat 30 minut v místnosti s relaxační hudbou. Tato procedura je náročná časově i fyzicky, neplánujte si jiný program.

Vřídelní koupel

Jemná masáž kůže a podkoží je ve vodní lázni prováděna většími vzduchovými bublinami, které prostupují ze speciálního roštu.

Whirlpool

Skupinová vířivá lázeň s relaxačním účinkem. Je vhodná u onemocnění pohybového aparátu, stavů předráždění a únavy.

Akupunktura

Tisíc let stará reflexní léčebná metoda, při které jsou příslušné akupunkturní body stimulovány akupunkturní jehlou. Celotělová akupunktura je využívána hlavně v terapii bolestivých stavů a funkčních poruch vnitřních orgánů, vertebrogenního algického syndromu, neuralgií, tinnitu. Ušní akupunktura bývá součástí odvykacích kůr např. jako pomocná léčba u nadváhy, kouření apod.

Colon Hydroterapie

Při této proceduře je prováděn výplach tlustého střeva. Pomocí speciálního přístroje colon-hydromatu, vody a masáže břicha se odstraňují usazeniny ze střevní sliznice. Den před terapií se doporučuje jíst pouze lehká kašovitá strava, ovoce, zelenina a pít dostatek tekutin.

Čtyřkomorová lázeň

Při čtyřkomorové lázni jde o léčebné využití stejnosměrného proudu se stálou intenzitou ve vodním prostředí. Dochází k polarizaci tkání, kterou organismus řeší kapilární hyperémií. Končetiny jsou ponořeny do vaniček naplněných vodou a při zapojení horních končetin na kladný pól a dolních na záporný pól má sedativní účinek, při opačném zapojení má stimulační účinek. Zlepšuje se prokrvení končetin a upravuje se svalové napětí. Předepisuje lékař, doba aplikace je obvykle 20-30 minut.

Dyadinamik

Dyadinamik je jeden z nejrozšířenějších přístrojů elektroterapie využívající nízkofrekvenční proudy pro jejich analgetický a spasmolytický účinek a pro zlepšení prokrvení tkání. Předepisuje lékař, délka aplikace je 3 - 6 minut podle aktivity onemocnění.

Elektroterapie

K léčbě se využívají různé druhy elektrických proudů, které zlepšují prokrvení tkání, uvolňují napětí příčně pruhované a hladké svaloviny nebo ji naopak posilují, působí protibolestivě a protizánětlivě. Podle převažujícího účinku se volí daný typ elektroléčebné procedury při onemocnění pohybového aparátu, při poruchách prokrvení, u chronických zánětlivých a degenerativních onemocnění, u pooperačních stavů, při chronických gynekologických a urologických zánětech, při onemocnění trávicího a dýchacího ústrojí, u kožních onemocnění apod.

Extremiter

Přístroj pro vakuumkompresivní terapii horních nebo dolních končetin. Střídáním podtlaku a přetlaku dochází ke zlepšení prokrvení, výživy tkání, podporuje se znovuotevření cévních spojek a zmenšení otoků.

Gerovital

Injekční regenerační kůra zpomalující proces stárnutí, zlepšující koncentraci a paměť.

Horské slunce

Při této proceduře se využívá ultrafialové záření ke zvýšení nespecifické obranyschopnosti organismu. Ozařování se provádí obvykle 2 - 3x týdně 0,5 - 3 minuty podle reakce pokožky. Oči je třeba chránit speciálními brýlemi. K mírnému začervenání pokožky dochází obvykle za 4 - 6 hodin, maximálně za 10 - 12 hodin. Předepisuje lékař.

Chiropraxe

Chiropraxe je léčebná metoda, zabývající se osteopatickým vyšetřováním funkce kloubů a páteře. Účelem je diagnostikovat a léčit funkční blokády páteře a kloubů končetin. Provádí lékař – specialista v oboru myoskeletární medicíny. Procedura trvá 20 - 30 minut.

Interferenční proudy

Interferenční proudy jsou aplikované elektroléčebným přístrojem Interdyn. Jde o středněfrekvenční proudy, které se po průchodu tkání uplatní jako nízkofrekvenční. Mají výrazný účinek analgetický, myorelaxační a zlepšují prokrvené tkáně, mohou působit i myostimulačně a spasmolyticky. Předepisuje lékař, délka aplikace je 12 - 20 minut podle typu onemocnění.

Krátkovlnná diatermie

Krátkovlnná diatermie je elektroléčebná procedura, která využívá tepelné působení vysokofrekvenčního elektrického proudu. Dochází k prohřátí v hloubi tkání a orgánů, zvyšuje se místní metabolismus, podporuje se vstřebávání chronických zánětlivých, poúrazových a pooperačních infiltrátů, zlepšuje se elasticita vaziva, působí analgeticky. Předepisuje vždy lékař. Doba aplikace je 10-15 minut.

 

 

Kryoterapie

Léčení chladem. U nás se využívá jako lokální terapie u akutních zánětů. Aplikuje se krátkodobě jen na několik minut.

Lavaterm, duoterm

Lokální teplé obklady, kde teplo vzniká nahřátím ve vodní lázni nebo chemickou reakcí uvnitř obkladu.

Manuální lymfatická drenáž

Manuální lymfatickou drenáž provádí fyzioterapeut se speciálním školením. Jde o manuální léčebný zásah, během kterého dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení výměny látek mezi krví a tkáněmi. Provádí se sestava hmatů pro horní nebo dolní končetiny. Po ukončení masáže se navléká elastická punčocha nebo přikládá elastická bandáž. Procedura trvá 40 - 60 minut.

Nordic Walking

Nordic Walking Nordic walking je sportovní chůze se speciálními holemi, která přináší efektivní pohyb a zvýšení fyzické kondice. Při chůzi je zapojeno až 600 svalů, to je zhruba 90% všech svalů v těle. Stoupá spotřeba kalorií až o 40% a průměrná spotřeba až na 400 kcal za 1 hodinu, zvyšuje se aerobní výdrž, kladně působí při svalové dysbalanci, posiluje svaly horní části těla, zlepšuje srdeční činnost a krevní oběh, šetří bederní a kolenní klouby. Pro zájemce jsme připravili tři typy vycházek dělených dle náročnosti na lehké, střední a náročné.

Oxygenoterapie

Je regenerační kyslíková kůra, která v kombinaci s antioxidanty a tělesným cvičením napomáhá organismu zbavit se volných kyslíkových radikálů, jejichž hromadění je příčinou předčasného stárnutí buněk a řady chorob. Využíváme metodu prof. Ardenna, který vyvinul přístroj, s jehož pomocí lze dodávat do organismu čistý kyslík tak, aby účinek kyslíkové kůry byl dlouhodobý. Zlepší se okysličení tkání a orgánů, tělesná i duševní výkonnost, srdeční činnost a  elasticita plicní tkáně.

Parafínový zábal

Jedná se o lokální termoterapii. K přípravě se užívá bílý parafín s příměsí parafínováho oleje. Parafín se na postižené místo nanáší při ponoření do speciální nádoby. Využívá se především při degenerativním onemocnění kloubů rukou.

Phyaction

Přístroj Phyaction je schopen aplikovat všechny v současné době dostupné formy elektroterapie. Je využíván hlavně pro účinek analgetický, k zlepšení prokrvení tkání, posílení svalstva dna pánevního a pro myorelaxační účinek na kosterní svalstvo. Předepisuje lékař, délka aplikace je 3 - 20 minut v závislosti na druhu elektrického proudu a typu onemocnění.

Pulsní magnetoterapie

Pulsní magnetoterapie využívá účinky pulsního elektromagnetického pole aplikovaného pomocí válcových nebo plochých aplikátorů. Má účinek vazodilatační, analgetický, protizánětlivý, myorelaxační a spasmolytický. Urychluje hojení kostí i měkkých tkání. Předepisuje lékař, doba aplikace je 10 - 30 minut podle síly aplikovaného pole.

Solux

Využívá se tepelného působení lokálně aplikovaného infračerveného záření. Aplikuje se obvykle ze vzdálenosti 50 cm po dobu 10 - 15 minut. Při aplikaci na obličej u zánětů vedlejších dutin nosních se musí oči chránit speciálními brýlemi.

Světelná terapie

Světelná terapie je léčebná metoda, při které působí světelná energie přes oči na hypothalamus, který ovlivňuje pochody v těle. Důležitou roli zde hraje vegetativní nervový systém a jeho působení na všechny životní funkce.

Ultrazvuk

Ultrazvuk lektrická energie při použití ultrazvuku je přeměněna v energii mechanickou (mikromasáž tkání) a tepelnou. Z toho pak vyplývá zvýšené prokrvení a zlepšení výživy ve tkáních, uvolnění svalových kontraktur, zjemnění jizev, analgetické a protizánětlivé působení u onemocnění pohybového aparátu.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode