Historie

 Františkovy Lázně jsou malé lázeňské městečko ležící v Karlovarském kraji v okrese Cheb v nadmořské výšce 442 m. Jsou jedním z pilířů tzv. „Západočeského lázeňského trojúhelníku“ a do dnešní doby si zachovaly ráz lázeňského města z přelomu 19. a 20. století. Cesty kamkoli vedou upravenými parky, architektura je ověšena květinami a všude Vás provází klid a pohoda. Výhodná poloha blízko hranic dělá z Františkových Lázní nejen léčebně, ale i turisticky velice přitažlivé místo.

Historie sahá do roku 1793, kdy byly Františkovy Lázně založeny jako Ves císaře Františka, v roce 1807 pak získaly po svém zakladateli císaři Františku I. úřední název Františkovy Lázně. Z venkovských lázní s dřevěnou kolonádou a jedním - Františkovým pramenem se rychle staly jedny z nejvyhledávanějších lázní v Evropě. V roce 1865 jsou Františkovy  Lázně císařem Františkem Josefem I. povýšeny na město.

Největší rozkvět přichází v období před první světovou válkou, kdy Františkovy Lázně dosahují vysoké návštěvnosti jak z řad pacientů, tak lázeňských turistů. Po druhé světové válce jsou lázně znárodněny a slouží tzv. „pracujícímu lidu“. V roce 1991 přebírá většinu léčebných zařízení akciová společnost Lázně Františkovy Lázně s uceleným programem rekonstrukce. Nová éra v historii města i lázní se začíná psát v roce 1992, kdy jsou Františkovy Lázně vyhlášeny městskou památkovou rezervací.

 

 

Františkovy Lázně v průběhu staletí navštívila celá řada významných osobností. Na přelomu let 1811 - 12 zde strávil celé čtyři měsíce hudební skladatel Ludwig van Beethoven, Božena Němcová přijíždí na pobyt d o Františkových Lázní v roce 1846, hudební skladatel Johann Strauss zde osobně dirigoval lázeňský orchestr a Johann Wolfgang Goethe v jednom z dopisů adresovaných své ženě píše: „Františkovy Lázně jsou jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy.“

Ve Františkových Lázních se léčí nemoci srdce a krevního oběhu, onemocnění pohybového ústrojí a gynekologická onemocnění včetně neplodnosti. Léčba přírodními zdroji zahrnuje slatinné koupele, slatinné zábaly, plynové uhličité ko upele, plynové injekce a uhličité koupele.

Lázeňské město nabízí svým hostům také bohatý společenský program, hlavním kulturním stánkem ve Františkových Lázních je divadlo Boženy Němcové. Ke každoročním akcím patří zahájení lázeňské sezóny, městský jarmark, silvestrovský program u fontány na pěší zóně a Straussův festival. Již několik let se ve Františkových Lázních koná prvomájová výstava a soutěž historických vozidel.

Krásné parky a upravené okolí jsou jako stvořené pro procházky, výlety na kole či pěší turistiku. Sportovně založení hosté mají možnost zahrát si minigolf nebo tenis.

 

Zdroj : https://www.frantiskovy-lazne.cz/

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode